Digitális Bátor Tábor / Rejtett Erők / Suliprogram: kórházból összetartó osztályközösségbe!

Suliprogram: kórházból összetartó osztályközösségbe!

Ingyenes iskolai programunk abban segíti a súlyos vagy krónikus betegségben érintett gyerekeket és osztálytársaikat, hogy könnyebben találják meg (újra) a hangot egymással; hogy a téves feltételezések és hiedelmek helyett valós információkat kapjanak a betegségről; valamint hogy felismerjék, milyen egyedülálló közösséget alkotnak együtt.

A Suliprogramunkkal a súlyosan vagy krónikusan beteg gyerekeknek segítünk be- és visszailleszkedni kortársaik közé. Hogy az osztály egy olyan csapat legyen, ahol mindenkinek jó lenni.
Ahol az érintett gyereknek a visszatérés, társainak pedig a befogadás lesz gyerekjáték! 

SULIPROGRAM

„A programon rájöttem, hogy összetartozunk, hogy segíteni kell egymásnak és hogy lehet játékosan tanulni mindenről.” – egy Suliprogramos iskolás

A Bátor Tábor Alapítvány Suliprogramja arra a helyzetre ad választ, amit gyermekként sokan megtapasztalhattunk: a csúfolás, kiközösítés rengeteg osztályban jelen van. Az iskolás gyerekek a társaik véleménye alapján ítélik meg magukat, a többiek közé tartozás az egyik legfontosabb cél a mindennapjaikban. Ez sok sikerélménynek, de szorongásnak is forrása lehet.

Ha valakin látszanak akár a betegség, akár a kezelések nyomai, az szégyenlőssé, szorongóvá teheti őt – a  többiekben pedig félelmet ébreszthetnek ezek a látható nyomok. Ha valaki sokat hiányzik, nehezebben talál vissza a közösségbe, hiszen kevesebb az együtt átélt élmény. Ha nincs alkalmasnak tűnő helyzet és mód arra, hogy közeledni lehessen egymáshoz, ezek a negatív érzések mélyülhetnek, és a visszatalálás egyre nehezebbnek tűnik. Az osztályfőnök szerepe kulcsfontosságú lehet a visszailleszkedés segítésében, de ő sincs könnyű helyzetben.

Mit lehet tenni?
Hogyan lehet javítani ezen a helyzeten?
Mi segíthet a változásban?

 

A Bátor Tábor ingyenes iskolai programjának célja, hogy segítsen egy olyan el- és befogadó, biztonságos osztályközösség kialakításában, megerősítésében, ahova reggel örömmel érkeznek a gyerekek, ahol jó lenni. Abban segíti a súlyos vagy krónikus betegségben érintett gyerekeket és osztálytársaikat, hogy könnyebben találják meg (újra) a hangot egymással; hogy a téves feltételezések és hiedelmek helyett valós információkat kapjanak a betegségről; valamint hogy felismerjék, milyen egyedülálló közösséget alkotnak együtt.

 

 

MI TÖRTÉNIK AZ OSZTÁLYBAN?

„Nekem az tetszett különösen, hogy megláttuk egymásban a jót.” – egy Suliprogramos iskolás

Célunk, hogy iskolai programunkkal olyan változásokat indítsunk el, amelyek a foglalkozás után is fenntarthatóak és továbbvihetőek. A szemléletformálás mellett konkrét eszközöket is adunk, hogy az elindított folyamat minél tartósabb lehessen.

Előzetes konzultáció

Annak érdekében, hogy a foglalkozás az adott osztályhoz a lehető legjobban passzoljon és mindenki számára komfortos legyen, az érintett gyermek szüleivel is felvesszük a kapcsolatot, az osztályfőnökkel pedig személyesen konzultálunk. Ennek célja nem csak az információszerzés az osztályról, hanem a tanár eddigi törekvéseinek elismerése, és megerősítése mindabban, amit eddig tett az osztálya érdekében.

Foglalkozás

Az osztállyal két alkalommal is találkozunk – az osztály menetrendjéhez alkalmazkova. A két foglalkozás között nagyjából 2-3 hét telik el. Mindkét alkalom 90 perc, vagyis 2-2 egymást követő tanórát vesz igénybe. A programon röviden szó esik a betegségről és a kezelésekről is, de a középpontban maga az osztály, a közösség áll.

A betegséggel kapcsolatos általános tudnivalókat a gyerekekkel beszélgetve, az ő meglévő tudásukra alapozva adjuk át, lehetőséget adva arra, hogy nevükön nevezhessenek dolgokat, kérdezhessenek, a tabuk eltűnjek, a tévhitek megszűnjenek. A kisebbekkel (6-9 évesek) interaktív, bábos játék formájában beszélgetünk, a felső tagozatban és a középiskolákban egy vezetett beszélgetés ad lehetőséget a téma közös körül járására

A foglalkozás fő részében a gyerekek játékok, kiscsoportos feladatok és beszélgetések segítségével alkotják meg annak az osztálynak a képét, amelybe ők szívesen járnak. Felfedezik, mi minden megvan már ebből az osztályukban, és arról is szó esik, hogyan haladhatnak tovább efelé a vágyott kép felé. Nagy hangsúlyt fektetünk a gyerekek önbizalmának megerősítésére és arra, hogy magukban és egymásban egyaránt meglássák az értékeket.

A foglalkozás után

A foglalkozást követően az osztályfőnököket különböző eszközökkel támogatjuk abban, hogy a program hatása megmaradjon, tovább erősödjön. Ennek része egy utánkövető konzultáció. 

KIKNEK AJÁNLJUK?

„Azt tanultam ma, hogy nem könnyű úgy odamenni valahova, hogy nem tudod, oda tartozol-e.” – egy Suliprogramos iskolás

A Bátor Tábor iskolai programját minden olyan osztálynak ajánljuk, ahova valamilyen súlyos vagy krónikus betegséggel élő gyermek jár. Beletartozhat többek között a cukorbetegség, a daganatos megbetegedések, az emésztő-, keringési rendszert, ízületeket, vázizomzatot érintő vagy fiziológiás eredetű betegségek, a testkép- és evészavar, (stb.) is.

Korosztályi megkötés nincs, általános iskola elsőtől a középiskola végéig az adott korosztályhoz alakítjuk a foglalkozásokat.

MI VÁRHATÓ A PROGRAM UTÁN?

  • összetartóbb közösség
  • barátságos, támogató, oldott, , légkör
  • jobb együttműködés
  • kiegyensúlyozottabb gyerekek
  • egymás elfogadása
  • felelősségvállalás
  • pozitív visszajelzések, nagyobb figyelem egymás felé
  • növekvő önbizalom és kompetenciaérzés
  • csökkenő kiközösítés
  • kevesebb csúfolás, zaklatás
  • kevesebb tabu, nagyobb nyitottság

„[A gyerekek] képesek akár tapsviharban kitörni egy-egy apró siker kapcsán is. Az egymásra figyelés és támogatás elkezdett természetes reakcióvá válni. Megtapasztalták, hogy együtt lenni jó, és erre továbbra is vágynak.” – egy osztályfőnök