A táborban 7 gyerekház telik meg reggel, a délutáni csendes pihenéskor, és az esti lefekvés előtt barátsággal, beszélgetéssel, nevetéssel. Amikor itt vannak a gyerekek, az önkéntesek csendesebb, elmélyültebb programokkal készülnek. Ezeknek célja egymás megismerése, az élmények feldolgozása: megerősítjük, „magunkkal visszük” a jó élményeket, a nehézségeket megbeszéljük, feldolgozzuk, és abban segítünk a táborozóknak, hogy maguk mögött hagyják azokat.
Ebben és az ehhez az oldalhoz tartozó többi 6 bejegyzésben a tábori 7 gyerekház mintájára 7 olyan témát gyűjtöttünk össze nektek, amelyek mindegyikéhez tartozik:
- egy akár egész estét, délutánt kitöltő játékötlet
- beszélgetéseket elindító keret, vagy kérdéssor
- és még egy rövidebb, pár perces energetizáló játék.
Használjátok őket bátran, akár családi programokhoz, családi beszélgetésekhez, akár osztálykirándulások alkalmával, vagy bármilyen más közösség (s itt nem csak a gyerekekre gondolunk!) összerázásához.
A saját mesétek
Írjatok egy mesét közösen! Támpontként magatokra ölthettek minden jelmez-szerű öltözéket, amit csak találtok, vagy kitalálhatjátok az egyes karaktereket közösen, amit a mesélőnek mindenképpen bele kell szőnie a történetbe. Játszhatjátok úgy is, hogy egy adott jelre (pl: taps) a mesélőnek húznia kell egy kalapból egy képet, és annak a következő mondatban szerepelnie kell. A mesélő szerepét bárki átveheti, úgy, hogy a saját jelmeze alapján „inspirálódik”. történeketek persze el is játszhatjátok. De toll és papír mindenképpen legyen nálatok, hogy lejegyezhessétek a meséteket! (Kisebbeknél akár esti meseként is felhasználhatjátok később, mindig tovább-továbbszőve a történetet.)
Beszélgetés
Készítsetek egy saját kirakóst! Vágjatok föl előre kis darabkákra egy fehér papírt, és mindenki kapjon egy-egy részletet, amire képeket ragaszthat vagy rajzolhat valamit. Bármit, ami a napi vagy a heti élményeit számára kifejezi. Mikor mindenki kész, állítsátok össze a puzzle-t. Beszéljétek meg közösen, ki mit írt fel a puzzle-darabkára.
Alkalmas egy időszak lezárására, egymás megismerésére vezetett kérdés mentén, de saját alkotás elkészítésére is.
+1 játékötlet: Hajtogatás csukott szemmel
Mindenkinél legyen egy papírdarab. Kérd meg a gyerekeket arra, hogy (lépésről lépésre) kövessék az instrukcióidat!
- Csukjátok be a szemeteket és tartsátok magatok előtt a papírt.
- Hajtsátok a papírt ketté, majd újból ketté, és ismét ketté (összesen 3-szor).
- Hajtsátok össze a papírt egy háromszöggé.
- Tépjétek le a háromszög alsó sarkát.
- Nyissátok ki a szemeteket, és hajtsátok ki a papírt.
Biztosan sok különböző formát láttok majd. Ezzel a rövidke játékkal megmutathatjuk, és beszélgethetünk arról, hogy mindenki különbözik egy kicsit a többiektől, másképp gondolkozik, másképp képzel el dolgokat, így fontos, hogy figyeljünk egymásra. Bármilyen formával, vagy akár rajzolással kipróbálhatjátok.