Digitális Bátor Tábor / Egyéb kategória / Niewidzialni Wolontariusze Medyczni

Niewidzialni Wolontariusze Medyczni

Przedstawiamy wam, tych, z których składa się nasza obozowa drużyna medyczna oraz w jaki sposób zapewniają oni bezpieczeństwo na obozach.

Przedstawiamy wam, tych, z których składa się nasza obozowa drużyna medyczna oraz w jaki sposób zapewniają oni bezpieczeństwo na obozach.

Fundacyjna drużyna medyczna składa się z jednego lekarza specjalisty, dwóch specjalistycznych pielęgniarek oraz dietetyka. To oni wspierają nasz zespół obozowy, czyli wolontariuszy medycznych tak zwanych Cymborów (z węgierskiego – kumpli, przyjaciół) Medycznych. W skład grupy Cymborów Medycznych wlicza się wykwalifikowany lekarz, pielęgniarki, dietetycy i fizjoterapeuci. Dodatkowo drużyna medyczna, przygotowuje niemedycznych wolontariuszy na przyjęcie dzieci, zapoznają ich z grupami chorób i najważniejszą wiedzą na ich temat.

Wolontariusze Medyczni podczas trwania całego turnusu zapewniają odpowiednią opiekę zdrowotną dla obozowiczów, w razie potrzeby organizują również transport przed zakończeniem turnusu. W trakcie dnia pojawiają się również na programach oddalonych od budynku lekarskiego (np. na torze łuczniczym lub w parku linowym), aby i tam zwracać szczególną uwagę na dzieci. Poza tym biorą udział w nocnej warcie, realizując w ten sposób całodobową kontrolę nad zdrowiem obozowiczów.

A dlaczego są niewidzialni? Ponieważ, mimo, że są obecni na obozie to ich obecność jest niemalże niezauważalna dla obozowiczów. Często sami ubierają kostiumy i bawią się tak, jak inni wolontariusze.

Podczas przybycia do obozu dzieci biorą udział w medycznym zakwaterowaniu. W budynku lekarskim pracownicy medyczni (lekarze i pielęgniarki) oraz obozowicze omawiają ważne informacje dotyczące zdrowia. Jeśli jest taka potrzeba, w tych rozmowach biorą udział również dietetycy i fizjoterapeuci. Podawanie lekarstw w trakcie obozu należy do zakresu obowiązków pracowników medycznych.