A táborban 7 gyerekház telik meg reggel, a délutáni csendes pihenéskor, és az esti lefekvés előtt barátsággal, beszélgetéssel, nevetéssel. Amikor itt vannak a gyerekek, az önkéntesek csendesebb, elmélyültebb programokkal készülnek. Ezeknek célja egymás megismerése, az élmények feldolgozása: megerősítjük, „magunkkal visszük” a jó élményeket, a nehézségeket megbeszéljük, feldolgozzuk, és abban segítünk a táborozóknak, hogy maguk mögött hagyják azokat.
Ebben és az ehhez az oldalhoz tartozó többi 6 bejegyzésben a tábori 7 gyerekház mintájára 7 olyan témát gyűjtöttünk össze nektek, amelyek mindegyikéhez tartozik:
- egy akár egész estét, délutánt kitöltő játékötlet
- beszélgetéseket elindító keret, vagy kérdéssor
- és még egy rövidebb, pár perces energetizáló játék.
Használjátok őket bátran, akár családi programokhoz, családi beszélgetésekhez, akár osztálykirándulások alkalmával, vagy bármilyen más közösség (s itt nem csak a gyerekekre gondolunk!) összerázásához.
A tökéletes ország
A játék során egy képzeletbeli utazáson vehettek részt! Az utazás során mindenki kitalálhatja, és meg is alkothatja, milyen lenne az ő saját fantáziaországa.
- Rajzoljátok le a különböző, kitalált országokat, vagy építsétek meg bármilyen tárgyból.
- Elkészíthetitek a zászlóját, és az otthon található ruhákból bemutathatjátok a népviseletet is.
- Meséljétek el a többieknek, mitől különleges számotokra ez az ország. Mik ennek az országnak a szabályai, kedvenc ételei (akár ki is kísérletetezhetitek).
Beszélgetés
A gyerekek megadhatnak szavakat, amiből a szülő, pedagógus másnapra ír (vagy rögtönöz) egy mesét. Következő nap csere!
+1 játékötlet
Álljatok körbe. Bal kezeteket tartsátok nyújtott tenyérrel felfelé: ez a pajzsotok. Jobb mutatóujjatokat (ez a kardotok) helyezzétek a szomszédotok tenyerére merőlegesen, mintha éppen a tenyere közepére mutatnátok. Minden egyes játékosnak két célja van: hogy pajzsával elkapja szomszédja kardját (vagyis gyorsan összeszorítsa markát), és ezzel párhuzamosan saját kardját elrántsa a pajzs elől (vagyis egy szempillantás alatt elhúzza gyorsan a mutatóujját az összezáródó marok elől). A játékvezető elszámol háromig, és háromra egyszerre mindenki megpróbálja kirántani a mutatóujját a másik tenyeréből – a másik kezével pedig elkapni a másik kardját.
Igen nagy figyelmet, koncentrációt igényel, ha a játékvezető nem pusztán számol, hanem elterelésként egy bedob há-val kezdődő szavakat. Pl.: Egy… kettő… há…tizsák. Egy…kettő…há…kunamatata.
Variáció:
Bármilyen szó lehet a jel. Ekkor a játékvezető történetet mesél, amelybe megpróbálja a legmeglepőbb helyekre belecsempészni a szót.
Nehezítés:
Játsszátok csukott szemmel.
Vezényszó helyett taps a jel.